"Vajag" - garlaicīgā kastīte: Ideāli un realitāte, patīkams sīkums, radikāla taupīšana
Mani apsvērumi jeb lielā ideja par labu supervienkāršai naudas kontrolei ir šeit, bet te būs idejas un praktiski ieteikumi "krāju" un "gribu" kastītēm.
“Vajag” kastītei būtu jābūt apmēram pusei no ieņēmumiem. Tas ir ideālais horizonts uz kuru tiekties, tomēr, protams, krietni sarežģītāk ir tam patiesībā pietuvoties pa diviem ceļiem – vai nu samazinot izdevumus, vai arī kāpinot ieņēmumus.
Obligātie izdevumi ir tie, kurus tu apmaksā, lai arī kāda būtu summa (komunālie maksājumi, kredīts), gan tie, kuri ir zināmā mērā fleksibli (pārtika, sadzīves preces, pusdienas darba vietā, friziera apmeklējums).
Pats svarīgākais uzdevums ir noturēties pie paša noteiktā procenta un nenoēst obligātajos izdevumos kārtējo algas paaugstinājumu vai bonusu, bet gan mēreni audzēt komforta izdevumus.
Te vēlreiz piemetināšu, ka ļoti svētīgi ir ik pa laikam ar svaigu skatienu paskatīties uz saviem automātiskajiem ieradumiem, izvērtējot, ko būtu iespējams darīt savādāk – tas ir otrais solis personīgajā finanšu sistēmā un kā to dara esmu uzrakstījusi šeit.
Sīkums, bet patīkami
Šī ideja labi strādā tiem, kas spēj skrupulozi pieskatīt savu naudu un laicīgi maksāt rēķinus. Ja zini rēķinu maksājumu termiņus un vari apmaksāt tos pēc iespējas tuvāk apmaksas gala termiņam, tad līdz rēķinu nomaksai attiecīgo obligāto izdevumu summu vari turēt krājkontā un pelnīt procentus. Sīkums, bet patīkami (it īpaši gada griezumā!).
Lielākajai daļai cilvēku gan vairāk patīk “dabūt rēķinus nost no kakla” – samaksāt tos, tiklīdz saņemti. Tādā gadījumā var vienkāršoti pieņemt, ka, piemēram puse no obligāto izdevumu budžeta tev nebūs vajadzīga vismaz pusmēnesi – šādus summu uzreiz ieliec krājkontā.